ارزیابی توان صادراتی (ERA) جدید

ارزیابی توان صادراتی (ERA)

كمك به توسعه و توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان از وظايف و مأموريت‌هاي اصلي صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است و طی سال‌هاي اخير حمايت‌هاي متعددي در اين خصوص از این شرکت‌ها صورت گرفته است. شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور ورود به بازارهای بین‌المللی نیازمند سپری کردن یک دوره رشد و بین‌المللی شدن هستند تا به بنگاه‌های آماده برای صادرات و تعاملات بین‌المللی تبدیل شوند.

خدمت ارزیابی توان صادراتی از طریق شبکه کارگزاران صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تعیین سطح توانمندی صادراتی شرکت‌ها (توانمند، دارای پتانسیل و ...) انجام می‌شود. طی فرایند ارزیابی توان صادراتی، اطلاعات شرکت‌ها از طریق خوداظهاری، بررسی مدارک و بازدید بررسی می‌شود و گزارشی کامل از سطح توانمندی صادراتی شرکت‌ها تهیه می‌شود که می‌تواند راهنمای کاملی برای تعریف و ارائه خدمات توانمندسازی صادراتی شرکت‌های دانش‌بنیان باشد. شرکت‌‌‌های دارای پتانسیل صادرات می‌توانند از خدمات توانمندسازی صادراتی صندوق نوآوری و شکوفایی (حضور در نمایشگاه‌های خارجی، حضور در هیات‌های تجاری، حضور در نمایشگاه‌های دائمی خارجی و ...) استفاده کنند.

 

فهرست مطالب

 

سقف حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

 

عنوان زیر خدمت

سقف حمایت در هر درخواست

سقف حمایت سالیانه

درصد حمایت صندوق

ارزیابی توان صادراتی

4 میلیون تومان

4 میلیون تومان

90 درصد

 

مراحل اخذ حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی

 

گام

اقدام

توضیحات

1

مراجعه به سامانه ثبت درخواست‌ صندوق (غزال) و اعلام درخواست

1. آدرس سامانه غزال:ghazal.inif.ir

شرکت دانش‌بنیان باید هنگام ثبت درخواست، کارگزار مشاور خود را مشخص کند.

2. در صورتی‌که نام کاربری غزال برای شرکت دانش‌بنیان تعریف نشده است، امکان دریافت نام کاربری به صورت آنلاین در صفحه اول سامانه غزال برای شرکت‌ها فراهم شده است. در صورت بروز مشکل با شماره 42170777-021 تماس حاصل نمائید.

2

بررسی درخواست شرکت‌ توسط‌ مدیریت توانمندسازی صندوق

مدیریت توانمندسازی، طی حداکثر یک هفته کاری، درخواست‌های ثبت‌شده را بررسی و نتیجه اولیه را اعلام می‌کند.

3

مدیریت توانمندسازی به شرکت (تأیید اولیه یا رد درخواست)

 

4

عقد قرارداد ‌شرکت مشاور و شرکت دانش‌بنیان

شرکت مشاور موظف است پس از ثبت نام شرکت دانش‌بنیان نسبت به عقد قرارداد اقدام کند. در این مرحله توافق‌نامه (شامل توافق‌نامه عدم افشای اطلاعات، فرایند مالی، خروجی‌های قابل ارائه به شرکت دانش‌بنیان و سایر ملاحظات) بین شرکت دانش‌بنیان و کارگزار صندوق منعقد می‌شود.

لازم به ذکر است انتخاب، تشخیص صلاحیت همکاری با کارگزار و مفاد قرارداد، بر عهده شرکت دانش‌بنیان است و صندوق صرفاً فهرستی از کارگزاران تأیید صلاحیت‌شده را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد.

5

انجام ‌فرایند «ارزیابی توان صادراتی»

 

6

اعلام ‌پایان فرآیند ارزیابی توان صادراتی

 

نتیجه بررسی درخواست و ارزیابی توان صادراتی از طریق سامانه غزال به شرکت دانش‌بنیان اعلام می‌شود.

7

اعزام ناظر صندوق

در پایان فرآیند ارزیابی توان صادراتی، ناظر اجرایی صندوق نوآوری و شکوفایی، انجام صحیح فرآیند را بررسی می‌کند. در صورت تأیید، پرداخت سهم حمایتی مطابق با گام 8 انجام می‌شود. در صورتی که ناظر به هر دلیلی (قصور کارگزار یا قصور شرکت دانش‌بنیان) انجام فرآیند مذکور را ناقص تشخیص دهد، می‌تواند نسبت به اعلام اختتام فرآیند حمایت اقدام کند و در این صورت، سهم حمایتی شرکت دانش‌بنیان پرداخت نخواهد شد.

8

پرداخت‌ هزینه به کارگزار

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی معادل 90 درصد از هزینه‌های تهیه گزارش «ارزیابی توان صادراتی (ERA)» و تا سقف 40 میلیون ریال است.

کارگزار پس از اتمام فرآیند ارزیابی توان صادراتی و تسویه حساب با شرکت دانش‌بنیان برای دریافت سهم حمایتی، مستندات لازم را ارائه می‌کند:

· قرارداد با شرکت دانش‌بنیان

· رسید واریز وجه شرکت دانش‌بنیان به شرکت کارگزار

· نامه تأیید حسن انجام کار

· نامه درخواست حمایت ارزیابی توان صادراتی به معاونت توسعه صندوق (اعلام شماره شبا)

 

ثبت نام در سامانه غزال

 

 

شبکه کارگزاران

 

 

راه‌های ارتباطی

 

نام کارشناس:آقای مرادی

تلفن کارشناس:02142170693

پست الکترونیک:tejarisazi@inif.ir

کانال اطلاع‌رسانی خدمات توانمندسازی:tavanmandsazi@