ناشر منبع

null همایش «IP-Day 2021» مالکیت فکری و بنگاه‌های کوچک و متوسط: عرضه ایده به بازار
10:30

همایش «IP-Day 2021» مالکیت فکری و بنگاه‌های کوچک و متوسط: عرضه ایده به بازار

همایش بین‌المللی «IP-Day 2021» صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری مرکز مالکیت معنوی ایران و سازمان جهانی مالکیت فکری در روز ۶ اردیبهشت 1400 برگزار شد.

 

در این همایش که با حضور خانم شاوردی مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی، آقای کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی، اندرو آنگ مدیرکل دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه وایپو، آقای الیاسی رئیس سازمان ثبت اختراعات، ورنیکا بادار کارشناس بخش مالکیت معنوی و اکوسیستم نوآوری وایپو، محمود اصفهانی‌نژاد مشاور دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه وایپو برگزار شد.

این همایش با پیام تصویری «آقای دکتر خدائیان، معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور» آغاز شد. وی استفاده از هوش مصنوعی و هوشمندسازی سامانه‌ها، ارتقای کیفیت خدمات ثبتی، ارتقای آگاهی عمومی و خصوصی و همچنین کمک به تجاری‌سازی مالکیت‌های صنعتی را در رئوس مأموریت‌های خاص سازمان متبوع خود عنوان کردند و افزودند بر این اساس، فعالیت‌های مشترکی را با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط داخلی و حسب مورد نهادهای بین‌المللی متناظر، به‌ویژه استفاده از کمک‌های فنی و حقوقی وایپو، در دستور کار قرار داده‌ایم.

در ادامه همایش «خانم دکتر شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی» اظهار کرد: در بین رهبران نوآوری در جهان، ایران جایگاه 67 را کسب کرده و در منطقه آسیای میانه و جنوب شرقی آسیا نیز جزء سه کشور اول رده‌بندی شاخص جهانی نوآوری قرار دارد. این جایگاه به دلیل خروجی‌های بالای دانشی و خلاقانه در ایران است. ایران در زمینه سرانه ثبت پتنت در جایگاه 14، در زمینه سرانه ثبت علامت تجاری در جایگاه اول و در زمینه سرانه ثبت طرح صنعتی نیز در جایگاه 14 قرار دارد.

«آقای کیانی، رئیس مرکز مالکیت معنوی ایران» در این همایش به نقش ارزشمند و بی بدیل کسب و کارهای کوچک و متوسط در موضوع حفظ و افزایش سطح اشتغال پایدار کشور اشاره کرد و در ادامه خاطر نشان کرد که در سال‌های اخیر قوانین و مقررات کارآمد و مؤثری بر کسب و کارهای کوچک و متوسط از جمله قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، قانون توسعه برنامه ای، و قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور، قانون رفع موانع تولید، رقابت پذیری و ارتقای نظام مالی کشور و آئین نامه‌های مربوط به تصویب رسیده است. وی تاکید کرد: همکاری‌های صندوق نوآوری و شکوفایی را به عنوان یکی از حامیان اصلی شرکت‌های دانش بنیان و تأثیرگذار در تحقق اقتصاد دانش بنیان و فناوری محور به فال نیک گرفته و امیدوارم این رویداد گام مهمی در جهت کمک و تقویت این گونه شرکت‌ها به شمار آید.

«آنگ، مدیر کل دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی مالکیت معنوی» نیز در این همایش بر ضرورت حمایت از ایده‌های نوآورانه تا رسیدن به مرحله تجاری‌سازی تأکید کرد و گفت: جامعه امروز با وجود چالش‌هایی که با بیماری کووید 19 داشته، از نظر فناوری بسیار رشد کرده است و این فناوری‌های نوین مستلزم حمایت و حفاظت از دارایی‌های فکری است. باید توجه داشته باشیم که بعد از پاندمی ما با افزایش رشد فناوری مواجه خواهیم بود؛ فناوری‌هایی مانند IOT، بلاکچین، کوانتوم و فناوری‌های هوشمند که باید راهکارهایی برای حفاظت از مالکیت فکری آن‌ها سنجیده شود.

در این همایش پانل انتقال تجربیات شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور سه شرکت و یک شتاب‌دهنده دانش‌بنیان و با مدیریت خانم دکتر شاوردی، برگزار شد. اعضای پانل در رابطه با وضعیت موجود دارایی‌های فکری در شرکت خود و چالش‌هایی که در این راه با آن مواجه هستند، قراردادهای عدم افشا با کارمندان و نیز دغدغه‌های تحقیق و توسعه و نوآوری باز صحبت کردند.

در ادامه، پانل آشنایی با پایگاه‌های جست‌وجوی پتنت با حضور کارگزاران صندوق نوآوری و شکوفایی و با مدیریت خانم بذرافشان، کارشناس مالکیت فکری صندوق، برگزار شد. در این نشست به اهمیت راهبرد مدیریت دارایی‌های فکری در شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره شد و سپس در رابطه با تحلیل پتنت و ممیزی دارایی‌های فکری و مزایایی که هر کدام از این خدمات، می‌تواند برای شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد، بحث شد. در انتها به شرکت‌ها و افرادی که نیاز به دریافت مشاوره در مسائل حقوق مالکیت فکری داشتند، مشاوره‌های لازم ارائه شد.