ناشر منبع

null دارکوب، پایگاه جست‌وجو پیشرفته دارایی فکری
08:18

دارکوب، پایگاه جست‌وجو پیشرفته دارایی فکری

موسسه دانش‌بنیان نوفن حامی البرز با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری سامانه‌ای را به نام «دارکوب» با هدف جمع‌آوری، تحلیل و ایجاد امکان جست‌وجو پیشرفته در دارایی‌های فکری ایران راه‌اندازی کرده است. 

نظام ثبت اختراع در دنیا اهداف متفاوتی را به منظور حمایت از فناوران دنبال می‌کند که از این اهداف می‌توان به اعطای حق انحصار و انتشار اطلاعات (به منظور استفاده آزاد غیرتجاری) اشاره کرد. اما، در صورت نبود امکان جست‌وجوی پیشرفته در اطلاعات اختراع، نظام ثبت اختراع به اهدافش دست نخواهد یافت. 
موسسه دانش‌بنیان نوفن حامی البرز با شناسایی این خلأ و با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری سامانه‌ای را به نام «دارکوب» با هدف جمع‌آوری، تحلیل و ایجاد امکان جست‌وجو پیشرفته در دارایی‌های فکری ایران راه‌اندازی کرده است. 
در همایش IP-Day 2021 که هم‌زمان با روز جهانی مالکیت فکری (ششم اردیبهشت 1400) به همت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، از فعالیت آزمایشی پایگاه جست‌وجو و تحلیل دارایی فکری دارکوب رونمایی شد. در این مراسم که با حضور میهمانانی از سازمان جهانی مالکیت فکری و مرکز  مالکیت معنوی ایران برگزار شد، پس از بررسی و تحلیل نیازهای این حوزه، جناب آقای بیژن نصیری اعظم، مدیرعامل موسسه نوفن حامی البرز، ویژگی‌ها و امکانات پایگاه دارکوب را معرفی کرد.
کاربران در این پایگاه امکان جست‌وجو در عنوان، خلاصه، نام مالک یا مخترع و طبقه‌بندی بین‌المللی را با استفاده از شرط‌های "یا" و "و" دارند که تنوع جست‌وجو را افزایش می‌دهد. نمایش تعداد نتایج یافت‌شده در حین تغییر مقادیر جست‌وجو، از دیگر قابلیت‌هایی است که سرعت و دقت جست‌وجو را افزایش خواهد داد. از دیگر امکانات منحصربه‌فرد این پایگاه می‌توان به امکان تکمیل اطلاعات اختراع ثبت‌شده توسط مالک یا مخترع اشاره کرد که این امر می‌تواند به جلب توجه سرمایه‌گذاران و صنایع برای همکاری در خصوص تجاری‌سازی اختراع کمک کند. 
همچنین کاربران این پایگاه می‌توانند نتایج جست‌وجوی اختراع را در محیط کاربری خود دسته‌بندی و ذخیره نمایند تا در مراجعات آتی نیاز به جست‌وجوی مجدد اختراع نباشد. برای هر اختراع ذخیره شده امکان درج نظر نیز وجود دارد تا نتایج بررسی‌های انجام شده برای جمع‌بندی در دسترس باشد. 
این سامانه با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در قالب «کمک هزینه تحقیق و توسعه» طراحی شده و توسعه یافته است.