ناشر منبع

null برگزرای رویداد آتش‌نشانی و خدمات ایمنی
10:41

برگزرای رویداد آتش‌نشانی و خدمات ایمنی

شناسایی و مستندسازی نیازهای سازمان آتش نشانی

 

برای این منظور عمده ارتباطات با معاونت طرح و برنامه سازمان آتش نشانی به عنوان بخش اصلی و زمینه ساز ورود نوآوری به سازمان آتش نشانی صورت پذیرفت و با توجه به اینکه مسئولین این بخش از یک سو اطلاعات جامعی نسبت به وجوه و چالش های مختلف سازمان داشتند و از سوی دیگر پذیرش بالایی نسبت به ورود نوآوری در این بخش وجود داشت هماهنگی ها در سطح مناسبی صورت پذیرفت.

با این حال و با توجه به اینکه عمده نیازهای سازمان مرتبط با بخش های مختلف از جمله، معاونت اجتماعی و فرهنگی، عملیات، آموزش، نظارت و پیشگیری و... بود، سعی گردید طی چند جلسه در سطح معاونین و کارشناسان چرایی رویداد، اهمیت و ابعاد مختلف و ساختار مسائل قابل قبول، ارائه تبیین و تشریح گردد.

در نهایت با توجه به ماهیت چالش ها و نیازها ساختار شکست مسئله در سطح مفهوم مورد توافق قرار گرفت و 5 عنوان اصلی نیاز به شرح زیر مستند گردید:

 • بکارگیری شبیه سازهای سخت افزاری - نرم‌افزاری و واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در ارائه آموزش‌های تخصصی(مهارتی) به پرسنل آتش نشان
 • استفاده از Gamification (بازی‌وارسازی) در ارائه آموزشهای تخصصی (غیر مهارتی) به پرسنل آتش نشانی
 • توسعه سطح نفوذ و اثربخشی آموزش های شهروندی ایمنی و آتش نشانی
 • جمع سپاری شناسایی ناایمنی های سطح شهر تهران به شهروندان
 • تأیید اصالت کالاهای حوزه ایمنی مورد تأیید سازمان آتش نشانی موجود در بازار

 

تبلیغات و اطلاع رسانی در دوره 21 روز

 

 • اطلاع رسانی پیامکی و ایمیلی به شبکه فناوران و شرکت های دانش بنیان بومرنگ، وبسایت سازمان آتش نشانی، وبسایت تهران هوشمند، وبسایت، کانال تلگرام و اینستاگرام بومرنگ، کانال تلگرام و اینستاگرام هفته نامه شنبه، گروه‌های تلگرامی تخصصی مرتبط با گیم، گیمیفیکیشن
 • کانال های اطلاع رسانی صندوق نوآوری و کانال تلگرام دانش بنیان معاونت علمی
 • کانال های اطلاع رسانی تهران هوشمند
 • توزیع تراکت اطلاع رسانی در نمایشگاه اینوتکس
 • ارسال دعوت نامه به شرکت های دانش بنیان مرتبط

 

ثبت نام کنندگان در رویداد

 

با توجه به برگزاری رویداد در حاشیه نمایشگاه اینوتکس 98، یکی از چالش‌های اساسی عدم امکان ثبت نام مستقل از مخاطبان بود. با توجه به قوانین نمایشگاه، از آنجاییکه حضور در رویداد برای کلیه بازدیدکنندگان نمایشگاه آزاد بود، در واقع کلیه ثبت نام کنندگان برای بازدید نمایشگاه به عنوان مخاطب رویداد تلقی می شدند. با این حال جهت جذب مخاطبان همسو با موضوع رویداد، اطلاع رسانی‌های بومرنگ مستقل از نمایشگاه و در مجموعه شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه نرم افزار و سخت افزار صورت پذیرفت که اسامی برخی از آنها عبارت است از: تجارت الکترونیک امن موج، سودافناور رایانه ماندگار، توسعه­‌گر شبیه ساز، بینش مجازی کاشانه، پویش فناوران آرون، مانا افزار خاور و...

 

 

تعداد حاضرین در سالن

 

 • بیشینه 180 نفر، کمینه 120 نفر
 • تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان حاضر در سالن بیش از 20 شرکت
 • تعداد کل افراد ورودی به سالن بیش از 200 نفر

 

مدیران و افراد شاخص حاضر در رویداد

 

 

چکیده مطالب عنوان شده توسط سخنرانان کلیدی

 

مهدی داوری دولت آبادی، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری تهران

مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی تهران طی سخنانی تاکید کرد که تهران شهر ایمنی نیست و ضریب ایمنی این شهر در حوادثی مانند آتش‌سوزی پایین است. وی با اشاره به ماموریت‌های انجام شده، مقابله با حوادث و آتش‌سوزی‌ها را اصلی ترین وظیفه سازمان آتش‌نشانی دانست. داوری روند روبه تغییر تحولات و حوادث که ناشی از دگرگونی زندگی شهری و توسعه اجتماعی است را مورد اشاره قرار داد و گفت: باید تعریف جدیدی برای مقابله با حوادث داشته باشیم.

مدیر عامل آتش‌نشانی تهران افزود: نیازهای تکنولوژیک برای مقابله با حوادث نوین امری ضروری و غیرقابل اجتناب است. سبک شدن سازه ها و تغییرات مصالح بکار رفته در ساختمان ها، سرعت گسترش حریق را افزایش می دهد. به تناسب آن باید با فن آوری های نوین، بتوانیم هزینه های ناشی از حوادث را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش آگاهی مردم در کاهش حوادث نقش بسیار تعیین کننده ای دارد، گفت: سود جستن از تجربیات استارت آپ ها در دستیابی به ایده های نو وجذاب شدن آموزش ها، از جمله برنامه های سازمان آتش نشانی است.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران

محمد فرجود در ادامه این نشست ضمن مروری بر برنامه‌های سازمان فاوا در حوزه هوشمندسازی، چالش‌های عمده تهران را برشمرد و گفت: در تهران روزانه20 میلیون سفر انجام می‌شود و سهم تردد با وسایل نقلیه عمومی همچنان پایین است. برای رفع مشکلات این چنینی هوشمندسازی و اولویت بندی برای آن اهمیت بسزایی دارد و حرکت به سمت شهر هوشمند دیگر یک انتخاب نیست بلکه الزام است.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران سپس برنامه ریزی، سرمایه گذاری، مشارکت با ذینفعان و ایجاد یکپارچگی را از مهمترین اهداف شورای راهبردی تهران هوشمند دانست و گفت: برنامه های سال 98 سازمان در حوزه هوشمندی از ایده پردازی، تیم‌های استارتاپی، محصولات و خدمات نوآوری، شرکت‌های نوآور و پهنه های نوآوری را شامل می‌شود.
او در پایان از سرویس‌ها و اقدامات سازمان و مرکز و دبیرخانه تهران هوشمند نام برد و گفت: پلتفرم "باهم" برای تجمیع نظرات و ایده‌های نوآورانه و انجام مشارکت شهروندان،"تهران من" به عنوان درگاه واحد خدمات شهروندی، پارک حاشیه ای و هوشمندسازی جمع آوری و تفکیک پسماند و ... از جمله سرویس‌های رو به توسعه هوشمندسازی است.

مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی

مرضیه شاوردی، مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی به ارائه توضیحاتی پیرامون خدمات صندوق پرداخت و گفت: خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی به سه دسته کلی تسهیلات، سرمایه گذاری و توانمندسازی تقسیم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه این صندوق مهمترین نهاد تامین مالی طرح‌های نوآوری و فناوری در کشور است که فعالیت جدی خود را از سال ۹۲ شروع کرده است، تصریح کرد: خدمات صندوق در حوزه تسهیلات با نرخ کم‌بهره است که بخشی از آن از طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری و بخشی نیز از طریق سیستم بانکی اعطا می‌شود.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه در رابطه با خدمات این صندوق به شرکت‌‎های فناور در حوزه سرمایه‌گذاری نیز عنوان کرد: صندوق دو دسته خدمت مهم دارد که یکی سرمایه‌گذاری در حوزه استارت‌آپ‌ها و طرح‌های فناورانه و دیگری ایجاد و مشارکت در طرح‌های مشترک است که در این زمینه قرار است همکاری‌هایی با شهرداری تهران داشته باشیم.

مدیر توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برگزاری رویدادها و شبکه‌سازی را از دیگر خدمات این صندوق عنوان کرد و گفت: برگزاری رویدادهای تبادل فناوری با همکاری سازمان‌های مختلف در دستور کار قرار دارد و در بحث شبکه‌سازی نیز نشست‌های انتقال تجربه بین شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.

 

نتایج رویداد

 

با توجه به طراحی رویداد که نیمی از زمان به ارائه نیازها و نیمی دیگر به جلسات B2B اختصاص داده شده بود، پیش از رویداد برگه های اعلام درخواست حضور در جلسه بین مهمانان توزیع شد که در نتیجه آن 47 نفر درخواست خود را برای حضور در جلسه اعلام نمودند. اما با توجه به زمان محدود و تعداد محدود مسئولین سازمان آتش‌نشانی امکان انجام 15 جلسه B2B پس از رویداد میسر شد که طی آن گفتگوی مستقیم فناوران با مسئولین سازمان آتش‌نشانی انجام و در برخی موارد قرار بر گفتگوهای تکمیلی بعد از رویداد گردید. اسامی این فناوران ثبت شده و شرکت بومرنگ در حال ارتباط گیری با ایشان جهت معرفی راهکارهای پیشنهادی و حضور در جلسه بازدید از سازمان آتش‌نشانی است.

 

نقاط قوت و ضعف رویداد از نگاه مخاطبان

 

با توجه به دلایلی که در ابتدای گزارش ارائه شد و نظر به اینکه امکان نظرسنجی الکترونیکی از طریق سایت ایوند میسر نبود، طی رویداد برگه های نظرسنجی بین مخاطبان توزیع شد، اما از آنجاییکه فرآیند نظرسنجی حضوری در رویدادها معمولا با استقبال مواجه نمی شود، صرفا 15 مورد از شرکت­کنندگان اقدام به ارائه فرم نظرسنجی نمودند که برآیند نظرات مکتوب شرکت کنندگان و بارخوردهای حضوری برخی مخاطبان و مهمانان که در برگیرنده یک جامعه آماری حدودا 30 نفری است به صورت زیر می باشد:

نقاط قوت:

 • محتوای ارائه سازمان آتش‌نشانی که به نسبت رویداد پسماند ارتقاء قابل توجه داشته است
 • جلسات رو در روی B2B بعد از رویداد با مسئولین آتش نشانی و پاسخگویی مطلوب

نقاط ضعف:

 • سخنرانی های متعدد ابتدای رویداد
 • محدود بودن زمان و فضای جلسات B2B
 • فضای محدود سالن برگزاری رویداد
 • تعدد نیازهای ارائه شده به نسبت زمان محدود و عدم تمرکز روی موارد
 • عدم تعاملی بودن رویداد حین ارائه ها

 

گام بعدی

 

با توجه به تقاضای فناوران برای اطلاعات بیشتر و نظر به موافقت مدیریت محترم سازمان آتش‌نشانی مقرر شده است، طی روزهای آتی بازدید گروهی فناوران از سایت آموزشی سازمان واقع در منطقه صالح آباد صورت پذیرد که لیست این افراد در حال تکمیل است. در عین حال فاز جمع آوری پیشنهادها آغاز شده است و اطلاع رسانی در این خصوص ادامه دارد تا افرادی که در رویداد حضور نداشته اند نیز امکان ارسال پیشنهاد را داشته باشند.