ناشر منبع

null «جوانه» (سلسله وبینارهای آموزشی مالکیت فکری حوزه کشاورزی)
15:26

«جوانه» (سلسله وبینارهای آموزشی مالکیت فکری حوزه کشاورزی)

صندوق نوآوری و شکوفایی اولین دورهی «جوانه» را به صورت سلسله وبینارهای آموزشی مالکیت فکری حوزه کشاورزی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و پارک علم و فناوری البرز برگزار کرد. 

امروزه با توجه به نقش کشاورزی در توسعه اقتصادی، و مطرح نبودن تحریم‌ها در این حوزه و امکان توسعه صادرات و واردات، مبحث مالکیت فکری در حوزه کشاورزی، بیش از پیش اهمیت می‌یابد. ازاین‌رو، صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و پارک علم و فناوری البرز، سلسله وبینارهای آموزشی «جوانه» با تمرکز بر آموزش مالکیت فکری در حوزه کشاورزی را برگزار کرد.

«جوانه» در قالب 10 جلسه وبیناری 4 ساعته طراحی شد، که شامل مقدمه‌ای بر مالکیت فکری و اهمیت آن در توسعه و تجاری‌سازی فناوری، پتنت؛ انواع، اجزا، شرایط احراز و درخواست ثبت پتنت؛ معاهدات و مقررات بین‌المللی پتنت و فرایند ثبت و نگهداری پتنت در کشورهای مختلف (آمریکا، اروپا، آسیا و ایران)؛ جست‌وجوی پتنت و آشنایی با ابزارهای آن و استفاده از اطلاعات آن به عنوان یکی از منابع مهم دستیابی به اطلاعات فنی، تجاری و حقوقی و نشان جغرافیایی، مقررات استفاده از نشان، لوگو، برند و برندینگ محصولات کشاورزی است. همچنین معرفی خدمت مالکیت فکری صندوق نوآوری و شکوفایی؛ رموز موفقیت شرکت‌های کشاورزی تجاری در بازار بین‌الملل؛ آشنایی با انواع قراردادهای انتقال فناوری، قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های مربوط به انتقال فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی؛ مقررات ملی و بین‌المللی ثبت ارقام گیاهی و حقوق به‌نژادی؛ حقوق مالکیت فکری در حوزه زیست فناوری؛ آیین دادرسی دعاوی نقض حقوق مالکیت فکری و تجاری‌سازی در محصولات کشاورزی از دیگر مباحثی است که در این 10 جلسه ارائه شد. مجموعه وبینارهای ارائه شده به تفکیک موضوعات هر جلسه، به شرح ذیل ارائه و به بحث گذاشته شد.