ناشر منبع

null توانایی علمی ‌شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در اختیار قرقیزستان قرار می‌گیرد
سفیر ایران در جمهوری قرقیزستان: 03:54

توانایی علمی ‌شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در اختیار قرقیزستان قرار می‌گیرد

سفیر ایران در جمهوری قرقیزستان گفت: روابط ایران با کشورهای آسیای مرکزی ریشه‌دار و تاریخی است و شرکت‎های دانش بنیان زیادی در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند که می‌توانند تجربیات و توانایی علمی‌خود را در اختیار کشور دوست و همسایه قرقیزستان قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سعید خرازی، سفیر ایران در جمهوری قرقیزستان در نشست تجاری-تخصصی شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و تجار و مدیران قرقیزستان در حوزه کشاورزی که صبح امروز 11 تیر ماه به صورت وبیناری برگزار شد، کشورهای منطقه آسیای مرکزی را در اولویت روابط سیاسی ایران معرفی کرد و گفت: با توجه به اینکه مدت زیادی از استقلال کشورهای آسیای مرکزی نمی‌گذرد اما روابط ایران با این کشورها ریشه‌دار و تاریخی است. برای تعمیق و تقویت روابط ایران با کشورهای منطقه آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه‌ها تقویت روابط اقتصادی و استفاده از ظرفیت‌های دو طرف است.
خرازی در مورد میزان تبادلات تجاری انجام شده بین دو کشور گفت: خوشبختانه در سال‌های گذشته شاهد روند افزایشی در روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور بودیم به طوری که بر اساس آمار حجم مبادلات تجاری ایران و قرقیزستان در سال گذشته 68 میلیون دلار بوده که افزایش دو برابری نسبت به مدت مشابه داشته است اما این میزان مورد قبول دو کشور نیست و لازم است در برنامه میان مدت و بلند مدت حجم معادلات را به سقف قابل قبولی افزایش دهیم.
سفیر ایران در جمهوری قرقیزستان بر فرصت‌سازی قرارداد موقت اقتصادی بین اوراسیا و ایران برای تجار تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون کالاهای متعددی در ایران تولید می‌شود که می‌تواند وارد بازار قرقیزستان شود و در قرقیزستان نیز کالاهایی تولید می‌شود که شرایط صادرات به ایران را دارد. امضای قرارداد موقت اقتصادی بین اوراسیا و ایران در سال گذشته فرصت خوبی برای تجار دو کشور فراهم کرد تا با آن یک جهش اقتصادی در دو کشور ایجاد کنند. آثار و نشانه‌های این جهش نیز در هفت ماه گذشته قابل مشاهده است. البته شیوع ویروس کرونا و مشکلات حمل و نقل تا حدودی مانع جهش بیشتر شد. در نتیجه امضای این موافقت‌نامه موقت، 862 قلم کالا مشمول استفاده از تعرفه ترجیحی شدند که بخش زیادی از آنها در حوزه دارویی و کشاورزی بودند.
خرازی یکی از عرصه‌های دارای ظرفیت بالا برای همکاری دو کشور را کشاورزی عنوان کرد و گفت: امروز محصولات کشاورزی بخش عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می‌دهد و تنوع محصولات کشاورزی ایران در تجارت و صادرات و واردات فرصت خوبی محسوب می‌شود. انتقال دانش و تکنولوژی، آموزش و شیلات و موارد دیگر نیز می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی و تجاری کمک کند. جای خوشحالی دارد که شرکت‎های دانش بنیان زیادی در بخش کشاورزی فعالیت می‌کنند که می‌توانند تجربیات و توانایی علمی‌ خود را در اختیار کشور دوست و همسایه قرقیزستان قرار دهند.
وی ادامه داد: امیدواریم این نشست وبیناری تا حدودی خلاء اطلاعاتی در مورد میزان پیشرفت فنی و علمی ‌شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در عرصه کشاورزی را پر کند و زمینه حضور آنها را در عرصه کشاورزی و دارویی کشور قرقیزستان فراهم کند.
دکتر خرازی موانع توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و قرقیزستان را بر شمرد و گفت: در کنار ظرفیت دو کشور در حوزه همکاری‌های مشترک برخی موانع هم وجود دارد که شامل عدم شناخت ظرفیت‌های دو طرف، عدم وجود روابط بانکی مستقیم بین دو کشور، عدم وجود رابطه مستقیم (پرواز تهران بیشکک به دلیل شیوه ویروس کرونا متوقف شده است) و در نهایت عدم وجود مسیرهای مختلف حمل و نقلی بین دو کشور است.
سفیر ایران در جمهوری قرقیزستان در پایان بر آمادگی سفارت ایران در جمهوری قرقیزستان به منظور رفع موانع ذکر شده تاکید کرد و گفت: ما با در نظر گرفتن نقشه راه ترسیم شده سفارت ایران برای شناسایی و شناساندن فرصت‌های اقتصادی دو طرف و پیگیری توافقات انجام شده در سمینارها اعلام آمادگی می‌کنیم. امیدواریم که این گفتگو در تعمیق ارتباطات مثمرثمر باشد.