ناشر منبع

null خبرهای خوش صندوق نوآوری و شکوفایی برای حوزه‌های صادراتی شرکت‌های دانش بنیان
08:26

خبرهای خوش صندوق نوآوری و شکوفایی برای حوزه‌های صادراتی شرکت‌های دانش بنیان

نشست معرفی نمایشگاه دائمی محصولات دانش‌بنیان در قرقیزستان و معرفی خانه تجارت ایران در بیشکک پیش از ظهر امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، در این جلسه دکتر سیاوش ملکی‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به  گسترش روابط تجاری ایران و قرقیزستان اشاره کرد و گفت: قرقیزستان قصد دارد از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در کشور خود استفاده کند، بر همین اساس در حال پیگیری برای گسترش تعاملات تجاری میان دو کشور هستیم.
وی از راه‌اندازی ابزارهای جدید صادراتی در سبد صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد و گفت: در سال آینده با بسته جدی‌تر و کامل‌تری از ابزارهای تامین مالی در حوزه صادراتی با شرکت‌های دانش بنیان همراه خواهیم بود، ابزارهایی چون پشتیبانی و راه‌اندازی خطوط تولید در خارج از کشور، اجاره و خرید دفتر کار و کمک‌هایی از این دست که در سبد حمایتی صندوق قرار خواهد گرفت. شرکت‌های دانش بنیان صادراتی نیز می‌توانند نیاز خود را به ما اعلام کنند به طوری که لیزینگ صادراتی و خارجی از ابزارهایی است که از طرف شرکت‌های دانش بنیان تقاضا شده است و در حال بررسی آن هستیم.
در ادامه جلسه معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در یک نظرسنجی خواهان اعلام نظر شرکت‌های حاضر در جلسه برای میزان استقبال از فرصت‌های صادراتی به قرقیزستان شد که حجم قابل توجهی از شرکت‌ها برای استفاده از پایگاه صادراتی قرقیزستان اعلام آمادگی کردند.
ملکی‌فر در پایان به تسهیلات بلاعوض صندوق نوآوری و شکوفایی برای پذیرش و اعزام هیات تجاری اشاره کرد و گفت: یک هیات تجاری متشکل از شرکت‌های ایرانی به قرقیزستان سفر خواهد کرد و به طور جدی وارد همکاری با این کشور خواهیم شد. امیدواریم این سفر تا پایان سال جاری عملیاتی شود و 70 درصد از هزینه‌های اعزام این هیات تجاری از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت بلاعوض تامین خواهد شد.
بر اساس این گزارش، بایسی ماکوف، رایزن اقتصادی سفارت قرقیزستان در ایران نیز در این  نشست فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور را تشریح کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۳۰۰ قرارداد در زمینه اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین دو کشور وجود دارد، اما با وجود روابط خوب بین دو کشور، در حال حاضر گردش تجاری از ۳۰ میلیارد دلار بالاتر نرفته است. باید گردش تجاری را به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار برسانیم.

وی افزود: در حالی که ۲۵۷ شرکت با مشارکت سرمایه‌گذاران ایرانی در قرقیزستان ثبت شده‌اند اما از این تعداد تنها ۶۴ شرکت فعال هستند.
رایزن اقتصادی سفارت قرقیزستان در ایران در ادامه نسبت به افزایش میزان تعاملات دو کشور با افتتاح خط پرواز مستقیم بین ایران و قرقیزستان ابراز امیدواری کرد و گفت: سوم فوریه پرواز تهران - بیشکک راه‌اندازی می‌شود و هر دوشنبه یک پرواز رفت و برگشت وجود خواهد شد. قرقیزستان بازار کوچک با جمعیت ۶ میلیون نفری دارد اما به خاطر عضویت در اتحادیه تجاری اروپا - آسیا می‌تواند راهی برای دسترسی به بازارهای بزرگتر از طریق قرقیزستان برای شرکت‌های ایرانی فراهم کند، به عنوان مثال یکی از درگاه‌های ورود به بازار روسیه از قرقیزستان است. بر این اساس امکان سرمایه‌گذاری در قرقیزستان از طریق آژانس درخواست سرمایه‌گذاری وجود دارد.
ماکوف در پایان درباره فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت‌های ایرانی در قرقیزستان هم گفت: در آسیای مرکزی ۵ کشور وجود دارد که این کشورها ۴۰ در صد از آب مورد نیاز خود را از منابع آبی قرقیزستان و ۶۰ درصد از تاجیکستان تامین می‌کنند. همچنین در قرقیزستان خاک مناسبی برای کشاورزی وجود دارد. در حوزه دارو نیز امکان سرمایه‌گذاری و تولید وجود دارد.