ناشر منبع

null انعقاد 274 تفاهمنامه در گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت نفت
08:23

انعقاد 274 تفاهمنامه در گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت نفت

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی از انعقاد 274 تفاهمنامه در گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت نفت که به همت این صندوق به مدت سه روز در پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی‌ صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر سیاوش ملکی‌فر، در آیین اختتامیه گردهمایی شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌های صنعت نفت در مورد اهداف این رویداد سه روزه گفت: هدف اصلی از برگزاری این رویداد که با همکاری وزارت نفت انجام شد از یک طرف بهم‌رسانی عرضه و تقاضا در صنعت نفت بوده است و از طرف دیگر ارزیابی و شناسایی استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان توانمندی است که بتوانند در زنجیره نفت نقش‌آفرینی کنند.
ملکی‌فر در ارائه گزارش میزان استقبال از این رویداد نیز گفت: در این رویداد سه روزه هزار و 550 نفر شرکت کردند در صورتی که پیشتر هزار و 77 نفر برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده بودند. بر این اساس 652 نفر در روز اول و در روزهای بعد حدود 400 تا 500 نفر را پژوهشگاه صنعت نفت میزبانی کرده است. در حاشیه رویداد نیز نمایشگاهی با حضور 159 شرکت دانش بنیان، 81 استارت‌آپ و شتابدهنده و همچنین 10 نهاد تامین مالی برگزار و این شرکت‌ها دستاوردهای خود را به بازدیدکنندگان عرضه کردند.
وی ادامه داد: پیش‌بینی کرده بودیم که 891 نیاز فناورانه در قالب 40 نشست به استارت آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان از طرف شرکت‌های چهارگانه تابعه نفت یعنی نفت، گاز ، پالایش و پخش و پتروشیمی‌ارائه شود که 38 نشست برگزار شد و امیدواریم که این ارائه‌ها و آشنایی با چالش‌ها و مسائل صنعت نفت، شروع حرکت به سمت هم‌افزایی و همکاری شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های متقاضی فناوری حوزه نفت باشد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه بر اهمیت مالکیت فکری در صنعت نفت تاکید کرد و گفت: چهار کارگاه آموزشی برنامه‌ریزی شده بود که به دلیل اهمیت موضوع مالکیت معنوی سه کارگاه در مورد مالکیت معنوی و فکری در صنعت نفت بود که با استقبال شرکت‌های دانش بنیان نیز روبرو شد. علاوه بر آن پنج پنل تخصصی در حوزه معرفی اکوسیستم نفت و آشنایی با سیستم وندور لیست و موضوعات دیگر برگزار شد.
ملکی‌فر با اشاره به تعداد تفاهمنامه‌های منعقد شده بین شرکت‌های دانش بنیان و استارت آپ‌ها با شرکت‌های متقاضی فناوری در این رویداد گفت: 389 جلسه مذاکرات تجاری B2B بین شرکت‌های استارت آپی و شرکت‌های متقاضی فناوری صنعت نفت برگزار شد که ماحصل آن عقد 274 تفاهمنامه بین طرفین عرضه و تقاضا بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور شرکت‌های دانش بنیان در قالب پاویون در نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی نفت و گاز و انرژی عمان با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و گفت: برای این نمایشگاه 15 شرکت دانش بنیان در قالب پاویون ثبت‌نام کردند که با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در این کنفرانس و نمایشگاه حضور خواهند داشت.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان یادآور شد: نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و استانداردهای صنعت نفت تحت پوشش صندوق نوآوری قرار دارد و اگر مواردی در لیست ما وجود نداشت با ما در میان بگذارید تا تحت پوشش و حمایت صندوق قرار گیرد.